Relacja z Ferii 2013

Dzieci i młodzież odwiedzająca nasze biblioteki podczas ferii zimowych  nie mogła narzekać na nudę i brak zajęcia. Dwa tygodnie minęły nie tylko przyjemnie ale twórczo i aktywnie.

W bibliotece w Drwini przez kilka dni odbywały się warsztaty malowania na szkle, które prowadziła pani Renata Uranowska – członkini Koła Gospodyń w Drwini. Za pomocą specjalnych farb i pędzli, powstawały bajecznie kolorowe prace. Wykonanie malunku na szkle wymagało nie tylko talentu plastycznego ale przede wszystkim cierpliwości i precyzji.

W Grobli, pod hasłem „Spotkajmy się w bibliotece…”, odbywały się gry i zabawy, zarówno edukacyjne jak i ruchowe. Dzieci świetnie się bawiły m.in. rysując bałwanka z zasłoniętymi oczami czy ćwicząc pamięć podczas zabawy pt. Jadę na wycieczkę z …Biblioteczne spotkania stały się także okazją do zaprezentowania swoich zdolności manualnych. Dzieci tworzyły pomysłowe obrazki za pomocą prostych figur geometrycznych czy też wyklejały bałwanki korzystając z różnych materiałów.  Z kolei tematem zajęć czytelniczych dla najmłodszych była przyjaźń. Dzieci wysłuchały opowiadania M. Musierowicz pt. „Co mam a następnie próbowały uzasadnić na czym polega przyjaźń oraz czy warto być dobrym przyjacielem.

W związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka przygotowano w naszych bibliotekach zajęcia plastyczne, podczas których dzieci projektowały kartki i laurki z życzeniami dla swych ukochanych babć i dziadków. Samodzielnie wykonana laurka to najlepszy pomysł na prezent a jednocześnie sposób aby wyrazić wdzięczność za okazaną miłość i opiekę.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wyjazd do bocheńskiego kina, w którym wzięło udział ponad  trzydzieści dzieci. Film „Hobbit. Cudowna podróż” w wersji trójwymiarowej podobał się zwłaszcza miłośnikom gatunku fantasy.

Kolejną propozycją skierowaną do młodego odbiorcy był spektakl pt.” La dolce vita” (słodkie życie) w wykonaniu aktorów Teatru Moralitet z Krakowa. Inscenizacja, która odbyła się w sali widowiskowej w Grobli, bardzo sugestywnie wskazywała na zgubne działanie wszelkich używek. Spektakl prowadzony w formie warsztatowej sprawił, że młodzi widzowie mogli brać bezpośredni udział w przedstawieniu.

W programie przygotowanym przez biblioteki nie zabrakło także zajęć sportowych. W ramach promocji aktywnego wypoczynku zorganizowano turniej piłki siatkowej. Do turnieju przystąpiły cztery drużyny reprezentujące różne miejscowości. W tym roku najlepsza okazała się drużyna z Grobli. W skład drużyn wchodzą zarówno uczniowie gimnazjum, szkół średnich jak też młodzież pracująca, która traktuje te rozgrywki nie tylko jako sportową rywalizację ale przede wszystkim jako dobrą zabawę.

Na zakończenie ferii odbył się uroczysty Bal Karnawałowy dla najmłodszych, który organizowany jest w Grobli już po raz piąty. W tym roku wzięło udział blisko 50 dzieci wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami. Bal poprowadziła Pani Jolanta Szczygieł jak zawsze z wielkim entuzjazmem i profesjonalizmem. W przygotowanie imprezy tradycyjnie włączyła się Biblioteka Publiczna w Grobli. Bal był świetną okazją do wspólnej zabawy i prezentacji pomysłowych strojów karnawałowych. Dzieci mogły także wykazać się swoimi zdolnościami wokalnymi i recytatorskimi.

Dzięki hojności naszych sponsorów udało się nam zrealizować „magiczną niespodziankę”, która była dodatkową atrakcją imprezy. Pokaz  iluzjonisty Victora Febo z Krakowa wprawił w zachwyt zarówno dzieci jak i dorosłych. Nie zabrakło także drobnych upominków w postaci słodkości i kolorowych baloników. Dla rodziców przygotowano natomiast kawę i herbatę. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólna zabawę i zapraszamy na kolejny bal już za rok…

——————————————————————————————————————————————————————–

PODZIĘKOWANIA

Pracownicy bibliotek publicznych gminy Drwinia składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację zajęć i imprez w czasie ferii zimowych 2013.

A w szczególności :

  • Gminnej Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Drwini za przyznanie środków finansowych
  • Państwu Małgorzacie i Sławomirowi Potrzebskim za sfinansowanie pokazu iluzjonisty, który odbył w trakcie balu karnawałowego dla dzieci
  • Państwu Lucynie i Janowi Mikler za ufundowanie słodkości dla uczestników balu karnawałowego
  • Państwu Jolancie i Józefowi Szczygłom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie balu karnawałowego dla dzieci
  • Panu Wiesławowi Matusikowi za pomoc w organizacji turnieju piłki siatkowej
  • Pani Renacie Uranowskiej za przygotowanie warsztatów malowania na szkle
  • wszystkim uczestnikom mniejszym i większym oraz ich rodzicom za życzliwość i aktywny udział w organizowanych zajęciach i imprezach
Wspierają nas
Ministerstwo kultury i dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nawigacja