Narodowe Czytanie w Gminie Drwinia

Lekturą dwunastej odsłony Narodowego Czytania była powieść ,,Nad Niemnem” pióra Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. ,,Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Powieść cieszy się popularnością i uznaniem wśród kolejnych pokoleń czytelników.

14 września przy współpracy Dziennego Domu Senior + w Woli Drwińskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Drwini w plenerze mogliśmy uczestniczyć w Narodowym Czytaniu.

W powieść ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytając jej wybrane fragmenty wprowadzili nas :

Wójt Gminy Drwinia Jan Pająk

radni Gminy Drwinia: Józef Buczak i Mateusz Staśto

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drwini Ewa Twardowska

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Drwini z siedzibą w Grobli Radosław Brydniak

Kierownik Dziennego Domu Senior + w Woli Drwińskiej Aleksandra Solarz wraz z personelem i podopiecznymi w osobach:

Dorota Molęda

Helena Sobolewska

Maria Więcek

Helena Dróżdż

Józefa Rajchel

Spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich, wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek . Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.

W spotkaniu uczestniczył także na zaproszenie Pan Marcin Urban autor licznych wierszy i fraszek, który przybliżył nam swoją twórczość literacką prezentując ,,Legendę o krakowskim obwarzanku”.

Nie zabrakło także wspólnych rozmów, śpiewu i chwil spędzonych przy filiżance kawy.

Narodowe Czytanie poprowadziła Sylwia Gadowska Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Drwini i Aleksandra Solarz Kierownik Dziennego Domu Senior + w Woli Drwińskiej, a o oprawę muzyczną zadbali Robert Jankowski i Ewa Trzepióra.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu i zapraszamy za rok do wspólnego czytania Kordiana Juliusz Słowackiego.

Wspierają nas
Ministerstwo kultury i dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nawigacja