Narodowe Czytanie Trylogii – relacja ze spotkania

Dnia 6 września Biblioteki Publiczne gminy Drwinia po raz kolejny włączyły się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, akcji zainicjowanej przez prezydenta RP Bronisław Komorowskiego. W tym roku czytaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Sobotnie spotkanie z piękną polszczyzną odbyło się sali Domu Ludowego w Drwini. Publicznego czytania podjęli się przedstawiciele lokalnej społeczności : reprezentant władz samorządowych, nauczyciele, działacze społeczni oraz młodzież. Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Drwini Pani Celina Nowak przybliżyła zebranym główne założenia narodowego czytania oraz odczytała fragment listu nadesłanego z Kancelarii Prezydenta RP.
Narodowe Czytanie „Trylogii” w Drwini otworzył Sekretarz Gminy Pan Jan Chojka czytając fragment „Ogniem i mieczem”. Było to piękne wprowadzenie w klimat siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej. Jednym z ważniejszych wydarzeń historycznych opisanych na kartach sienkiewiczowskich powieści jest bez wątpienia obrona klasztoru na Jasnej Górze. Fragment „Potopu” zaprezentowany przez Panią Magdalenę Piekło dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń.
Trylogia to oczywiście nie tylko wątek historyczny ale i romansowy. Wszyscy pamiętamy miłość Oleńki Billewiczówny i Andrzeja Kmicica. Wątek romansowy „Potopu” przybliżyła nam Paulina Lany. Nie brak także sytuacji komicznych. Słynną rozmowę Zagłoby z Rochem Kowalskim zaprezentowali Panowie : Józef i Krzysztof Szczygieł, którzy wykazali się zdolnościami nie tylko recytatorskimi ale i aktorskimi. Nasze spotkanie z „Trylogią” zakończyła Pani Jolanta Szczygieł, która w przejmujący sposób odczytała fragment opisujący pogrzeb Michała Wołodyjowskiego. Wszyscy czytający otrzymali pamiątkowe egzemplarze utworów Sienkiewicza opatrzone specjalną pieczęcią.
Na sobotnim wspólnym czytaniu utworów Sienkiewicza nie zabrakło też akcentów muzycznych. Utwór „Dumka na dwa serca” w świetnym wykonaniu Józia Szczygła i Gabrysi Wilkosz, zauroczył wszystkich. Na prośbę słuchaczy nasi wykonawcy zaśpiewali raz jeszcze na zakończenie spotkania.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!